روزنوشته های علیرضا داداشی

یادداشت های مدیریت و بازاریابی

روزنوشته های علیرضا داداشی

یادداشت های مدیریت و بازاریابی

روزنوشته های علیرضا داداشی

دکترای مدیریت بازرگانی (بازاریابی) می خوانم.

در اینجا، از مدیریت می نویسم و از بازاریابی و از مسائل دیگری که از دید مدیریت و بازاریابی قابل تحلیل خواهند بود.

نظرات دوستانم نواقص مرا برطرف خواهند کرد.

آخرین نظرات

جدال «شور» و «شعور» در فضای شومنیسم

يكشنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۵۶ ق.ظ

به این 4 نوع رفتار مدرسان دقت کنید:

1- مدرس با شور و حرارت حرف می زند و اثرگذار است.

2- مدرس آرام و شمرده حرف می زند و اثرگذار است.

3- مدرس با شور و حرارت حرف می زند و اثرگذار نیست.

4- مدرس آرام و شمرده حرف می زند و اثرگذار نیست.

 

از بین مدرسان و سخنرانانی که با آنها سر و کار داشته اید،  کدام یک از 4 رفتار را بیشتر تجربه کرده اید؟

 

چرا این مطلب را می نویسم:

چندی پیش تماسی داشتم با کسی که مدرس است و سخنران و مشهور و قرار شد با هم برنامه آموزش بگذاریم. ایشان از من خواست ویدئویی کوتاه از تدریس خودم برایش ارسال کنم تا در اختیار گروهی از دوستان همکارش قرار دهد تا ببیند نظرشان چیست.

 

من باید ویدئویی از آموزشم تهیه و ارسال می کردم، آن هم در زمانی که تدریس دانشگاهی را رسما ترک کرده بودم و از آموزش های سازمانی ام هم - هیچ وقت - ویدئویی نداشتم.

 

دوربین گوشی را روشن کردم و در شرایطی نه چندان مناسب، مطلب کوتاهی را گفتم و ضبط و ارسال کردم.

 

بعدها رفتارهای این دوست عزیز را در شبکه های اجتماعی بیشتر رصد کردم.

 

یکی از ویدئوهایش این بود:

معرفی یک کتاب.

 

آن چه دیدم این بود:

هیچ نامی از کتاب برده نشد.

تصویر کتابی که در دست داشت اصلا واضح نبود و حتی عنوانش دیده نمی شد.

در ویدئوی معرفی این کتاب که در یک فضای سبز تهیه شده بود، مرتب به چپ و راست - البته در فاصله ای کوتاه بدون نیاز به تغییر وضعیت دوربین - حرکت می کرد و  از آن بدتر دستانش را با شور و هیجان خاص سمینارهای انگیزشی حرکت می داد.

حرکتی که برای فایل معرفی کتاب - دست کم آن کتاب - زائد به نظر می رسید و گویا بیشتر برآمده از مهارت اقناع پر انرژی در سمینارهای آن چنانی بود که گویا برای دوست من به مرور به یک عادت تبدیل شده است.

 

از نظر من، اولین اصل در استفاده ی اثربخش از زبان بدن، رعایت «تناسب» است یعنی باید حرکات بدنی گوینده با پیغامی که قرار است منتقل کند همخوان و هماهنگ باشد. درست مثل کلمات و لحن و آوا و پوشش و ....

 

دوست عزیز سخنران و مدرس من آن اندازه بر روی حضور پررنگ از طریق «جنب و جوش» تمرکز کرده که در فایل تصویری معرفی یک کتاب هم حرکاتی مشابه انجام می دهد و این البته سنخیتی با «تناسب» ندارد.

 

اینها همه بهانه ای بود برای اشاره ی مکرر بر این که فضای آموزش و ارائه در کشور ما، در بسیاری مواقع حرکتی با شیب تند به سوی شومنیسم داشته و با «جنب و جوش» و با «صدای بلند» حرف زدن گوی سبقت را از «اثربخش» و «متناسب» رفتار کردن ربوده و این موضوع وجه بدتر دیگری هم دارد؛ این که جامعه ی مخاطبان هم دارند به پرورش و فراگیری این نوع ارائه ها کمک می کنند.

 

 

متاسفانه بسیارند سخنرانان و مدرسانی که با صدای بلند و با هیجان بسیار سخن می گویند ولی خروجی عملی آن چه می گویند و می آموزند و عرضه می کنند برای مخاطبان هیچ است؛ صفر مطلق. ولی با این حال باز مشهورند و مقبولند و پولدارند و ....

 

مخلص کلام این که:

از بین شیوه های گوناگون ارائه فقط یک شیوه ی درست وجود دارد: آن که متناسب تر است؛ متناسب تر با موضوع، با هدف، با محتوا، با مخاطب، با ارائه کننده، با زمان و مکان ارائه.

نظرات  (۴)

 • فرید آقاجانی
 • ممنون. عالی
   شما درست میگید که باید روشی متناسب باشه، متناسب با موضوع و محیط و... فکر میکنم کسی که تسلط داره روی یه موضوع و با علاقه یاد گرفته و آموزش میده خود به خود آموزش دادنش هم متناسب میشه.

   خودم هم یه مدتی بخشی از کارم آموزش نرم افزار و فرایندها بود و دقیقا زمانهایی که به یک قسمتی خیلی مسلط نبودم ناخودآگاه فعالیتم و حرکاتم بیشتر میشد شاید برای اینکه اضطراب ناشی از ضعف رو کمی مخفی کنم، میتونم بگم کاملا نامتناسب میشدم. اما قسمتهایی که مسلط بودم رو آروم و شمرده و گاهی با هیجان بیشتر متناسب با شرایط آموزش می دادم.

   دلیل شهرت و قابل قبول بودن بعضی از مدرسان رو ولی کلا نمی فهمم. یعنی گاهی اوقات درک سلیقه ی بقیه مردم برام سخت میشه.

  من مورد سه و چهار رو خیلی تجربه کردم

  متاسفانه به تنها چیزی که توجه نمیکنن همون تناسبیه که شما به خوبی بهش اشاره کردید.

  من فکر میکنم این مدرسان بیشتر از تناسب به تقلید ایمان دارن. فقط یه چیزی رو از یه کسی دیدن و خوششون اومده و درحال تقلید هستن بدون اینکه بهش فکر کنن.
  وازه ی شومنیسم گویای واقعیت در مورد اوضاع اینگونه مدرسان و ارائه کنندگان است کسانی که به رویایی پولدار شدن از طیق آموزش پولدار شدن می خواهند پولدار شوند. این موج هم خواهد فرو نشست.
  به نظر من خودآموزی هنوز هم یگانه راه یادگیری است.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی